پری سرچ (Presearch)، موتور جستجو مبتنی بر فناوری بلاک چین

پری سرچ

اینترنت در چند دهه اخیر به یک فناوری بسیار کاربردی تبدیل شده است. در حال حاضر تصور زندگی بدون اینترنت امکان‌ناپذیر است. مردم از اینترنت به عنوان یک منبع خبری، سرگرمی، تحقیقی.. استفاده می‌کنند. در واقع موفقیت گوگل باعث رشد اینترنت شد. هر چند گوگل در حال حاضر، محبوب‌ترین موتور جستجو است، اما تنها موتور جستجو نیست. در این مقاله از اوکی ایکس قرار است یکی از محبوب‌ترین موتور‌های جستجوی مبتنی بر بلاک‌چین را معرفی کنیم.

موتور جستجوی پری‌سرچ

پری‌سرچ (Presearch) یک موتور جستجوی مبتنی بر بلاک چین است که به عنوان یک پلتفرم باز و غیرمتمرکز عمل می‌کند و به کاربران با توکن‌های Presearch بر اساس استفاده، تبلیغ و مشارکت در پلتفرم پاداش می‌دهد. در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۷ به عنوان یک پلتفرم آزمایشی با عضویت‌های کم شروع به کار کرد، سپس در ۹‌ آوریل ۲۰۱۸ برای همه در دسترس قرار گرفت. با تبلیغات دهان به دهان، تقریباً ۱۵۰۰۰ کاربر به نسخه آزمایشی آن پیوستند و تا پایان ماه مه ۲۰۱۸، تعداد کاربران به ۱۰۰۰۰۰ رسید.

چه چیزی پری‌سرچ را متمایز کرده است؟

اولین موتور جستجوی غیرمتمرکز، پری‌سرچ، به کاربران خود با ارز دیجیتالی به نام PRE Token پاداش می‌دهد. این موتور جستجو در واکنش به وضعیت فعلی موتور‌های جستجو که بیشتر تحت سلطه گوگل و بینگ هستند، توسعه یافت.

در دنیای که حدود ۷۷ درصد از موتور‌های جستجو توسط یک نهاد متمرکز کنترل می‌شود، وجود یک موتور جتسجوی غیر تمرکز، باز و جامعه محور بسیاری ضروری است.

پری‌سرچ، برخلاف سایر موتور‌های جستجو، با استفاده از یک شاخص بلاک چین غیرمتمرکز و منبع باز که عمدتاً توسط جامعه کنترل می‌شود، مانند ردیت، و توسط الگوریتم‌های یادگیری ماشین پشتیبانی می‌شود، مسیری جدید‌ی را دنبال می‌کند.

پری‌سرچ چه چیزی را ارائه می‌دهد؟

پری‌سرچ با ارائه فاکتور‌های رتبه‌بندی شفاف و باز به تولید‌کنندگان محتوا اجازه می‌دهد تا منابع داده خود را انتخاب کنند. برای تضمین اینکه تنها بهترین محتوا ارائه می‌شود، فرآیند تصمیم‌گیری جامعه محور است.

کاربران Presearch می‌توانند در مورد پروژه‌هایی که بر پلتفرم تأثیر می‌گذارند و آن‌ها را بهبود می‌بخشند رأی دهند و سرمایه‌گذاری کنند و همچنین می‌توانند توکن‌هایی را برای پشتیبانی خود دریافت کنند. این توکن‌ها به عنوان پرداختی برای استفاده و تبلیغ سایت‌ها به پذیرندگان اولیه داده شد. صاحبان توکن‌های Presearch توانایی رای دادن، سرمایه‌گذاری و پیشنهاد پروژه‌های توسعه را دارند.

موتور جستجو پری سرچ

قوانین پری‌سرچ

 • نتایج جستجو باید شامل افراد باشد.
 • اطلاعات رتبه‌بندی به صورت خصوصی حفظ نخواهد شد.
 • داده‌های وب باید به راحتی قابل دسترسی باشند.
 • هیچ استراتژی جستجوی جهانی وجود ندارد.
 • دسترسی به جستجوی پیشرفته در دسترس خواهد بود.
 • همه کاربران به ابزار‌های موتور جستجو دسترسی خواهند داشت.
 • جامعه و جستجو به یکدیگر کمک می‌کنند.
 • در نتایج جستجو نباید هرزنامه وجود داشته باشد.
 • حق حریم خصوصی جستجوگران باید رعایت شود.

پری سرچ چگونه کار می‌کند؟

موتور‌های جستجوی غیرمتمرکز برخلاف موتور‌های جستجوی متمرکز متمرکز مانند گوگل، یاهو، بینگ و اسک، فاقد قدرت مرکزی هستند و در عوض در شبکه‌ها توزیع می‌شوند. یک موتور جستجوی غیرمتمرکز اطمینان حاصل می‌کند که هیچ شرکتی داده‌های شما را کنترل نمی‌کند یا به اطلاعاتی که در طول جستجو وارد می‌کنید دسترسی ندارد. بلاک چین جایی است که داده‌های رمزگذاری شده در آن نگهداری می‌شود. داده‌های شما دارایی شما هستند و یک کلید خصوصی که دسترسی به آن را مدیریت می‌کنید، به جای ارائه‌دهنده موتور جستجو مانند گوگل یا ماکروسافت، کنترل آن را به شما می‌دهد.

موتور‌های جستجوی غیرمتمرکزی بدون بلاک چین برای مدتی در دسترس بودند، اما با مشکلات مقیاس‌پذیری مواجه شدند. از طرف دیگر، موتور‌های جستجوی مبتنی بر بلاک چین از تمرکززدایی برای گسترش و مقیاس‌پذیری استفاده می‌کنند.

وقتی یک کلمه جستجو را تایپ می‌کنید و دکمه “Enter” را فشار می‌دهید، موتور جستجو دفتر کل توزیع شده خود را برای آن عبارت جستجو می‌کند و نتایج را نمایش می‌دهد. اطلاعات مربوط به جستجو قبل از قرار دادن در دفتر کل توزیع شده رمزگذاری می‌شود. سپس کار ترکیبی یک شبکه همتا به همتا برای ساخت دفتر کل توزیع شده استفاده می‌شود. هر گره شبکه (کامپیوتر) پتانسیل جستجو و به روز‌رسانی دفتر کل توزیع شده را دارد.

اصلی‌ترین ویژگی‌های موتور جستجوی غیرمتمرکز

 • حریم خصوصی: موتور جستجو به صورت مخفیانه سابقه جستجوی شما را به منظور گوش دادن یا ارائه تبلیغات مرتبط‌ تر به شما نگه نمی‌دارد.
 • جامعه محور: موتور‌های جستجوی توزیع شده با در نظر گرفتن منافع جامعه اداره می‌شوند، برخلاف پلتفرم‌های جستجوی متمرکز، که معمولاً توسط مشاغل با منافع خاص هدایت می‌شوند.
 • بی طرفی: نتایج موتور‌های جستجوی غیر متمرکز تحت تأثیر منافع تجاری، برنامه‌های سیاسی یا حتی سیاست‌های شرکتی قرار نمی‌گیرند.
 • منابع مشترک: هر کسی در شبکه می‌تواند دفتر کل عمومی را داشته باشد و آن را توزیع کند.
 • شفافیت: دفتر جستجو برای عموم باز است، بنابراین هیچ چیز محرمانه‌ای وجود ندارد. فقط هویت جستجوگر پنهان است.

توکن PRE چیست؟

در اکوسیستم پیری سرچ یک توکن PRE به عنوان یک واحد محاسباتی برای پاداش‌های دریافتی، تبلیغات سهام یا خرید و به طور کلی ارزش تولید شده عمل می‌کند. تنها ۵۰۰ میلیون PRE موجود است. کوین‌های PRE به عنوان توکن‌های رایج بلاک چین ERC۲۰ در بستر اتریوم قرار دارند.

بنابراین، PRE را می‌توان به هر کیف پولی که از اتریوم پشتیبانی می‌کند و قادر به مدیریت توکن‌های ERC۲۰ باشد، منتقل کرد. صاحبان توکن این گزینه را دارند که فوراً PRE خود را به هر کسی یا هر سازمانی که علاقه‌مند به تولید نتایج Presearch هستند، با هر قیمتی که می‌توانند برای موجودی توکن خود دریافت کنند، بفروشند.

توکن pre

چگونه می‌توان توکن PRE را به دست آورد؟

موتور جستجوی Presearch توکن‌های Presearch را به عنوان پاداشی برای کاربران پلتفرمی که جستجو را انجام می‌دهند ارائه می‌دهد. از آنجا که ممکن است از آن‌ها برای خرید فضای تبلیغاتی در پلتفرم Presearch استفاده شود، توکن‌ها ارزشمند هستند. در حال حاضر به جستجوگران در صورت استفاده از موتور جستجوی “Dsearch” حدود ۰.۵ PRE و اگر از بیش از ۱۰۰ منبع دیگر موجود در سایت پری‌سرچ استفاده کنند، ۰.۲۵ PRE دریافت خواهد کرد.

نرخ‌های پاداش چقدر است؟

کاربران می‌توانند تا ۸ توکن PRE در هر ۲۴ ساعت و ۰.۲۵ تا ۰.۵ PRE در هر جستجو کسب کنند. جستجو‌ها پس از رسیدن به سطح ۸ PRE تا زمانی که دوره ۲۴ ساعته در ساعت ۱۲: ۰۰ نیمه شب، UTC بازنشانی شود، به جستجو‌ها پاداش داده نمی‌شود. وقتی کاربر جدیدی را با استفاده از حساب ارجاع خود پیشنهاد می‌کنید، می‌توانید ۲۵ توکن PRE دریافت کنید.

استکینگ کلمه کلیدی چیست؟

استفاده خلاقانه پری‌سرچ از استکینگ، به ویژه در پلتفرم Keyword Staking، یکی از بهترین ویژگی‌های این موتور جستجوی غیرمتمرکز است. این پروژه یک رویکرد کاملاً جدید برای معرفی اکوسیستم‌های مبتنی بر توکن ابداع کرده است که تأثیر بلندمدتی بر ارزش‌های توکن و منحنی‌های پذیرش خواهد داشت.

سرمایه‌گذاری توکن‌های PRE در یک واژه یا کلمه به عنوان استکینگ کلمه کلیدی شناخته می‌شود. تبلیغات شما زمانی نمایش داده می‌شود که شخصی از Presearch برای جستجوی یک عبارت خاص استفاده کند، اگر بیشترین نشانه‌ها را روی آن کلمه کلیدی خاص قرار داده باشید.

آیا پری سرچ می‌تواند با گوگل رقابت کند؟

هدف Presearch ایجاد یک پایگاه کاربری قوی از افرادی است که علاقه‌مند به توسعه «قطعه وب خودشان» هستند، نه ساخت موتور جستجویی که مستقیماً با گوگل رقابت کند. در نتیجه، این استراتژی برای سودآوری نیازی به پایگاه کاربر بزرگی ندارد.

جهان نمی‌تواند و نباید همچنان برای اکثر دانش خود تنها به Google متکی باشد، به‌ویژه با توجه به اینکه Google دارای بسیاری از منافع شخصی دیگر است که ممکن است با ارائه راه‌حل‌های بی‌طرفانه در تضاد باشد.

بدیهی است که نیاز روشن و فعلی به یک سیستم باز و غیرمتمرکز برای کسب درآمد از محتوا برای افرادی که مدت طولانی با گوگل کار کرده‌اند و الگوریتم‌های آن و نحوه دستکاری آن‌ها را در کنار برنامه‌های کسب درآمد شرکت یاد گرفته‌اند وجود دارد.

نکته: این مطلب هیچ‌گونه پیشنهاد خرید، فروش یا سرمایه‌گذاری نیست و صرفا جهت آشنا شدن شما کاربران عزیز با ارزهای دیجیتال ارائه شده است و اوکی ایکس در قبال آن مسئولیتی ندارد.

امتیاز به این مطلب post
نظرات
۱ دیدگاه

۱ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 • درود.ببخشین که در قسمت دیدگاه سوال مطرح میکنم نمیدوستم سوالم رو کجا بیان کنم الان مدتی که در پری سرچ زمانی که سرچ میکنم هر دو روز یک توکن میده که نسبت به قبل کاهش پیدا کرد دلیلش رو اگر کمک بفرمایین ممنون میشم.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست