واژه نامه اصطلاحات ارزهای دیجیتال 

واژه نامه اصطلاحات ارزهای دیجیتال

 هر تکنولوژی اصطلاحات و واژه نامه مخصوص خود را دارد و یا دارای کلماتی میباشد که در آن حرفه معنای متفاوتی دارند، مخصوصا حرفه‌هایی که با تکنولوژی و اینترنت سر و کار دارند؛ بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال مملو از همین کلمات و اصطلاحات است و از آنجایی که زبان اصلی این حوزه زبان انگلیسی است ممکن است در ابتدا بیشتر ما را سردرگم کند.

فهرست محتوا
اصطلاحات کاربردی و مهم در دنیای ارزهای دیجیتال

بازار کریپتوکارنسی یا ارزهای دیجیتال این روزها تمام فضای مجازی و واقعی را تحت تاثیر خود قرار داده است؛ هر برنامه ای را که باز کنیم یا هر اخباری را که گوش دهیم، قطعا در آن مطلبی از ارزهای دیجیتال به چشم می‌خورد که اگر با اصطلاحات این حوزه آشنایی نداشته باشیم، قطعا معنا و مفهوم اخبار درج شده را نیز درک نخواهیم کرد؛ به همین علت تصمیم گرفتیم تا در این مطلب شما را با لغت نامه و اصطلاحات مهم ارزهای دیجیتال که بیش از بقیه به گوش‌تان می‌خورد، آشنا کنیم پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. 

اصطلاحات کاربردی و مهم در دنیای ارزهای دیجیتال

رمزنگاری – Encryption 

در دنیای دیجیتال، رمزگذاری اطلاعات شامل پنهان کردن آنها به گونه ای است که فقط در صورتی که کاربر رمز عبور یا کد داشته باشد، می تواند وارد حساب های کاربردی خود شود؛ رمزگذاری یا رمزنگاری در ارز دیجیتال نیز همین هدف را دارد و روشی است که به کاربران امکان می‌دهد از تبادل داده های خود محافظت کنند؛ در نتیجه فرایندهایی که از آن ها برای این کار استفاده می‌شود ایمن‌ بالایی دارند؛ برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد میتوانید مقاله تاریخچه رمزنگاری را مطالعه کنید.

کریپتوکارنسی یا رمز ارز – ارز دیجیتال – Cryptocurrency 

یک ارز دیجیتال که با رمزنگاری بوجود می‌آید و به عنوان وسیله مبادله در یک سیستم اقتصادی همتا به همتا (P2P) کار می کند؛ دقیقاً مانند پول نقد، رمز ارز نیز وسیله ای برای مبادله است اما در این حالت، دیجیتالی است. اولین رمز ارزی که در حوزه ارزهای دیجیتال بوجود آمد، بیت کوین بود؛ در سال ۲۰۰۹ ساتوشی ناکاموتو پایه و اساس این سیستم را ایجاد کرد. از آن زمان به بعد رمزارزهای دیگری با مشخصات و مشخصات مختلف ظاهر شدند. امروزه بیش از ۱۰۰۰ نوع ارز دیجیتال مختلف در بازار وجود دارد.

بیت کوین – Bitcoin 

بیت کوین یک رمز ارز غیر متمرکز است، به این معنی که توسط هیچ مقام یا نهادی نظارت نمی شود. به طور خاص توسط کسی کنترل نمی شود و همین باعث ارزش او بیش از پول رسمی هر کشور است. به همین دلیل گفته شده است که همه کسانی که در سیستم شرکت می کنند آن را کنترل می کنند و در عین حال، هیچ کس این کار را نمی کند.

بیت کوین یک کد باز است و از طریق کدهای رمزگذاری شده و ناشناس (به جای اسکناس و سکه) شناسایی می شود. این پول این امکان را می دهد که انواع معاملات مالی به راحتی و در یک محیط امن بین افراد مساوی ثبت شود، زیرا از فناوری peer to peer (P2P)  استفاده می کند.

بلاک چین برای اولین بار به عنوان یک مولفه اصلی بیت کوین ایجاد شد که آن را به اولین ارز دیجیتال برای حل مشکل هزینه دو برابر بدون نیاز به یک مرجع معتبر یا سرور مرکزی تبدیل کرد. از نوامبر ۲۰۱۷، بیت کوین بیش از ۷،۱۰۰ دلار ارزش پیدا کرده است.

بیشتر تأمین کنندگان بیت کوین را به عنوان نوعی پول قبول می کنند، در حال حاضر، انواع محصولات و خدمات را می توان با رمزارز خریداری کرد؛ به عنوان مثال، مایکروسافت به مشتریان اجازه می دهد تا از بیت کوین برای خرید برنامه ها، بازی ها یا فیلم ها در ویندوز، ویندوز فون و ایکس باکس استفاده کنند. در Overstock، مشتریان می توانند جواهرات، مبلمان و لوازم خانگی خریداری کنند. در Showroomprive، یک شرکت اروپایی، مشتریان می توانند لوازم آرایش، لوازم جانبی یا لباس بخرند، همانطور که در بسیاری از فروشگاه های حضوری و آنلاین می توانند خرید کنند. با این وجود، به دلیل افزایش مداوم قیمت آن در ماه های گذشته، استفاده از آن به عنوان خرید وسیله پرداخت کاهش یافته است و افراد از آن به عنوان سرمایه گذاری استفاده می کنند.

نکته: این مورد را نیز به خاطر داشته باشید که کلمه Bitcoin (با B بزرگ) برای اشاره به پروتکل استفاده شده از بلاکچین و شبکه P2P که زیربنای آن است استفاده می شود.

اتریوم – Ethereum 

اتریوم Ethereum، یک پلتفرم غیرمتمرکز است که ایجاد قراردادهای هوشمند را امکان پذیر می‌کند. برخی آن را “ابر رایانه غیرمتمرکز” نیز لقب داده اند. همچنین با استفاده از بلاک چین اختصاصی خود عمل می‌کند و به عنوان نسخه بهبود یافته تصور می‌شود تا از محدودیت های برنامه نویسی بیت کوین عبور کند. این داده ها را به همان شیوه کد نویسی می‌کنند، اما یکی از تفاوت های اصلی آن این است که می‌تواند برای اجرای قراردادهای هوشمند، (قطعات نرم افزاری که خودکار و محافظت کننده از اجرای سفارشات قبلی برنامه ریزی شده) استفاده شود و دارای کاربردهای متنوعی فراتر از موارد مرتبط با حوزه مالی رمزارزها شده آن است.

ماینرها و استخراج رمزارز دیجیتال – Miners and Digital Mining  

استخراج رمزارزها فرآیندی است که از طریق آن بیت کوین جدید با توجه به زمان تعیین شده توسط ناکاموتو در پروتکل خود، از طریق ایجاد “بلوک های زنجیر شده” وارد بازار می شود؛ افرادی که مسئول این کار هستند “ماینرها” هستند. آن‌ها با کامپیوترهای قدرتمندی که ۲۴ ساعت شبانه روز متصل هستند کار می کنند و مطمئن می شوند که تمام معاملات به درستی انجام شده است. برای تأیید اعتبار هر معامله و ایجاد بلاک ها، استخراج کنندگان باید “هش” یا کلید دیجیتال را برای هر بلاک پیدا کنند تا آن را با بلاک بعدی پیوند دهند. هر بار که یکی از استخراج کنندگان یکی از این کلیدهای رمزنگاری را پیدا می کند، بیت کوین استخراج می شود و آن‌ها با همان ارز پرداخت می کنند .

گره‌ها – Nodes 

گره ها کامپیوترهایی هستند که بخشی از شبکه بلاکچین را تشکیل می‌دهند؛ آنها موظف به ذخیره و توزیع نسخه های واقعی معاملات انجام شده در زمان واقعی هستند. هر بار که یک بلاک جدید تولید می‌شود و به دفتر کل اضافه می شود، یک کپی نیز به تمام گره های شبکه اضافه می‌شود، توجه داشته باشید که همه استخراج کنندگان، گره هستند، اما همه گره ها استخراج کننده نیستند.

توکن – Token

به طور کلی، “توکن” نام تراشه هایی است که با پول خریداری می شود و برای خرید کالا یا خدمات استفاده می شود. به عنوان مثال خرید غذا در یک رستوران. در دنیای بلاکچین، این کلمه به همان معنی است، اما به معنای مجازی توکن ها واحدهای با ارزشی هستند که می توانند از طریق بلاکچین به دست بیایند و همچنین برای خرید کالاها و خدمات استفاده می شوند.

درست مانند بیت کوین، این واحدها از طریق پیام های موجود در شبکه بلاکچین منتقل می شوند اما تفاوت در این است که می توانند با انواع خدمات مبادله شوند؛ حتی اگر در ICO  (عرضه اولیه سکه) به عنوان روشی برای تأمین مالی شرکت های نوپا استفاده شوند، می توان از آن‌ها به عنوان تضمین دریافت خدمات آینده که یک شرکت قول ارائه آنها را می دهد استفاده کرد.

مزیت مطلق – Absolute Advantage

یک مفهوم اقتصادی که در آن یک طرف دارای مزیت مستقیم در کارایی در تولید، ارائه کالای خاص یا خدمات خاص نسبت به طرف دیگر است.

مدیریت فعال – Active Management 

یک استراتژی سرمایه گذاری که با هدف پیشی گرفتن از شاخص یا بازار به منظور ایجاد سود، توسط مدیران به کار گرفته می شود.

اد هاک – Ad Hoc 

عبارتی با منشا لاتین که در انگلیسی مدرن به معنای “برای این منظور” یا “به طور خاص برای این” استفاده می شود، شبکه Ad Hoc یکی از ساده ترین پیاده سازی های توپولوژی یا همبندی شبکه های بیسیم می باشد.

نشانی – Address 

رشته ای از متن که مکان یک کیف پول خاص را در بلاکچین مشخص می کند، اغلب نسخه هش شده کلید عمومی است.

ایردراپ – Airdrop 

توزیع رایگان ارزهای دیجیتال به کاربران را ایردراپ می گویند. 

الگوریتم -Algorithm 

دنباله ای از دستورالعمل های کاملا واضح و مشخص که برای حل یک مسئله استفاده می شود.

سفارش همه یا هیچ (AON) – All or None Order

سفارشی که یک بار انجام شد، باید به طور کامل پر شود یا اصلاً انجام نشود. این کار از هرگونه تکمیل جزئی سفارشات جلوگیری می کند.

All-Time High -بالاترین قیمت تاریخ (ATH)

All time high یا به اختصار ATH بالاترین قیمت پیشنهادی رمزارزهاست، از این اصطلاح زمانی استفاده می شود که قیمت دلار، BTC  ETH یا BNB به رکورد جدیدی برسد.

Asset Allocation – تخصیص دارایی

مبلغی از توکن یا حقوق صاحبان سهام که ممکن است برای یک سرمایه گذار، تیم، گروه، سازمان یا سایر نهاد مربوطه به دست آمده ، خریداری شود یا در کنار آن قرار گیرد.

Alpha – آلفا

اولین نگاه به محصولی که توسط یک تیم منتشر شده است، متشکل از اولین نسخه از یک نرم افزار یا محصول ابتدایی است.

Altcoin – آلت کوین

رمزارزهایی که جایگزین بیت کوین هستند؛ آلت کوین برای توصیف ارزهای دیجیتالی که بیت کوین نیستند استفاده می شود.

Angel Investor -سرمایه گذار فرشته

سرمایه گذاران ثروتمندی که به دنبال فرصت برای تأمین بودجه برای کارآفرینان یا شرکتهای نوپا هستند.

Anti Money Laundering -مبارزه با پولشویی (AML)

چارچوبی متشکل از رویه های قانونی و نظارتی برای به حداقل رساندن و مهار جریان وجوه حاصل از فعالیت های غیرقانونی یا مشکوک را می گویند.

Application Programming Interface -رابط برنامه نویسی کاربردی (API)

مجموعه ای از توابع و رویه ها که به کاربران امکان می دهد تا با داده های یک برنامه یا سرویس مانند تعویض تعامل و ارتباط برقرار کنند تا ویژگی های سرویس را به صورت برنامه ای اجرا کنند.

Application-Specific Integrated Circuit -ای سیک (ASIC)

مدار مجتمع مخصوص برنامه  یا همان ای سیک یک مدار مجتمع برای حداکثر کارایی در یک کاربرد خاص ، به جای استفاده های عمومی، سفارشی شده است.

Arbitrage – آربیتراژ

آربیتراژ در اصطلاح به معنی خرید ارزان و فروش گران است و برای خرید و فروش دارایی از بازارهای مختلف به منظور استفاده از قیمت های متفاوت در یک دارایی به کار می‌رود.

ASIC-resistant – مقاوم در برابر ASIC

یک رمز ارز مقاوم در برابر ASIC پروتکل و الگوریتم استخراج خود را به گونه ای پیکربندی کرده است که استفاده از ماشین های ASIC برای استخراج سکه یا غیرممکن است و یا هیچ سود قابل توجهی در مقایسه با استخراج GPU سنتی ندارد.

Ask Price -طلب

برای سفارش فروش از این اصطلاح استفاده می شود.

Asset Management -مدیریت دارایی

یک سیستم یا روشی که به افراد یا شرکت ها در مدیریت دارایی ها کمک می کند، یا از طرف مشتری های آن ها یا از طرف آنها.

 Asynchronous – غیر همزمان

رویدادهایی در سیستم های الکترونیکی که در یک زمان یا سرعت اتفاق نمی افتند یا مستقل از جریان اصلی برنامه اتفاق می افتند.

Atomic Swap – مبادله اتمیک

اتمیک سواپ یا مبادله اتمیک فناوری قرارداد هوشمندی است که امکان مبادله یک رمزارز با ارز دیگر بدون استفاده از واسطه های متمرکز، مانند صرافی ها را فراهم می کند.

Attack surface – سطح حمله

در یک محیط نرم افزاری به نقاطی حمله می کند که مهاجم می تواند برای وارد کردن یا استخراج داده ها از سیستم تلاش کند.

Auction

Bounce Token که با نماد اختصاری Auction شناخته شده است، یک رویداد زنده است که در آن دارایی ها یا خدمات از طریق یک فرآیند مناقصه مذاکره می شوند، که اغلب توسط یک حراج برگزار می شود.

Bags – کیف

نمونه کارها سکه ها و نشانه هایی که یکی در دست دارد، اغلب مربوط به یک دسته دارایی با عملکرد ضعیف است که سرمایه گذاران اصرار دارند آن را نگه دارند.

Bear Market -بازار رمز ارز خرسی

روند منفی در قیمت های یک بازار. نه تنها در فضای ارزهای دیجیتال بلکه در بازارهای سنتی نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

بنچمارک –Benchmark -معیار قیمت فعلی ارز دیجیتال

یک استاندارد اندازه گیری که می تواند برای سنجش عملکرد یک دارایی خاص یا پرتفوی سرمایه گذاری مورد استفاده قرار گیرد.

BEP-2

یک استاندارد فنی که مجموعه ای از قوانین را برای صدور و مدیریت توکن ها در اکوسیستم Binance Chain تعریف می کند.

BEP-20

BEP-20 یک استاندارد توکن در Binance Smart Chain است که ERC-20 -رایج ترین استاندارد رمز Ethereum- را گسترش می دهد. شما می توانید آن را به عنوان طرحی برای نشانه ها تصور کنید که نحوه مصرف آنها، افرادی که می توانند آنها را خرج کنند و سایر قوانین استفاده از آنها را مشخص می کند. به دلیل شباهت آن به Binance Chain’s BEP-2 و Ethereum’s ERC-20 ، با هر دو سازگار است.

BetaCoefficient – ضریب بتا یا عامل بتا

ابزاری که برای اندازه گیری نوسانات یک دارایی در مقایسه با نوسانات یک پرتفوی خاص یا شاخص بازار استفاده می شود.

Beta Release – نسخه انتشار بتا

نسخه اولیه برنامه برای آزمایش کاربران و بازخورد تیم. مرحله بتا بعد از مرحله آلفا می آید.

Bid Price – قیمت پایه

در زمینه بازارهای مالی، ارزش پیشنهادی خریداران برای یک دارایی مانند کالا ، اوراق بهادار یا رمزدیجیتال است.

Bid-Ask Spread – پیشنهاد خرید و فروش

تفاوت قیمت بین کمترین قیمت درخواست و بالاترین قیمت پیشنهاد در دفترچه سفارش برای یک دارایی را اسپرید خرید و فروش می گویند.

Binance Blockchain – بنیاد خیریه BCF

اولین پلتفرم خیریه غیرمتمرکز جهان که از مفهوم “بلاکچین برای منافع اجتماعی” حمایت می کند.

Binance Community Vote -رای جامعه بایننس

وقتی انجمن فرصت دارد به پروژه مورد علاقه خود رای دهد تا برنده لیست رایگان  Binance شود.

Binance Ecosystem Fund – صندوق اکوسیستم  (BEF)

ابتکاری از طرف Binance برای همکاری با شرکایی که به اکوسیستم بلاکچین و ارزهای دیجیتال اهمیت می دهند.

Binance Labs – آزمایشگاه های بایننس

صندوق تأثیر اجتماعی و ابتکاری برای سرمایه گذاری و توانمندسازی کارآفرینان، پروژه ها و جوامع بلاکچین و ارزهای دیجیتال.

Bitcoin Core -هسته بیت کوین – بیت کوین کور

پیاده سازی نرم افزاری که کاربران را قادر به تعامل با شبکه بیت کوین می کند. این حرکت توسط ساتوشی تولید و منتشر شد.

Bitcoin Dominance – دامیننس بیت کوین

دامیننس بیت کوین، نسبت سرمایه بازار بیت کوین در مقابل مجموع سرمایه بازار تمام ارزهای دیجیتال.

Bitcoin Pizza – پیتزای بیت کوین

اولین معامله صورت گرفته شده که در آن بیت کوین با یک خوراکی مبادله شد. Laszlo Hanyecz برای دو پیتزا ۱۰،۰۰۰ BTC پرداخت کرد.

Black Swan Event -رویداد «قوی سیاه»

اتفاقی که غالباً کاملاً غیر منتظره است و از نتیجه مورد انتظار خارج می شود و باعث ایجاد پیامدهای گسترده می شود.

Block – بلوک

یک پرونده کامپیوتری که داده های معامله را ذخیره می کند. سپس می توان اینها را در یک توالی خطی مرتب کرد ، که یک بلاکچین را تشکیل می دهد.

Block Explorer – جستجوگر بلاکچین

یک وبسایت بلاکچین آنلاین که به کاربران امکان می دهد اطلاعات مربوط به بلوک ها ، معاملات ، مانده ها و تاریخ معاملات را مرور کنند.

Block header – هدر بلاک

بخشی در یک بلوک حاوی متادیتا و خلاصه ای از معاملات بلوک است. این اطلاعات هش شده هنگام استخراج است.

Block Height – ارتفاع بلاک

تعداد بلوک های موجود در زنجیره بین خود و اولین بلوک موجود در آن زنجیره بلوک (بلوک پیدایش یا بلوک ۰).

Block Reward – پاداش بلاک

مجموع سکه های اعطا شده توسط پروتکل بلاکچین به استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال برای هر بلاک با موفقیت استخراج و اعتبارسنجی شده.

Blockchain – بلاکچین

بلاک چین دفتری متمرکز و دیجیتالی که اطلاعات معاملات مربوط به رمزارزها را به ترتیب زمانی ثبت می کند.

Bloom Filter – فیلتر بلوم

یک ساختار داده ای که می تواند برای آگاهی دادن به کاربر در مورد اینکه آیا یک مورد خاص بخشی از یک مجموعه است استفاده شود.

باینتس کوین (BNB)

ارز دیجیتال بایننس کوین در تاریخ ۳ ژوئیه ۲۰۱۷ به پایان رسید، توسط Binance راه اندازی شد. این اصطلاح برای دریافت تخفیف کارمزد معاملاتی در میان سایر خدمات، استفاده می شود.

Bollinger Bands – باند بولینگر

یک شاخص تجزیه و تحلیل فنی که نوسانات بازار را اندازه گیری می کند. از دو باند کناری و یک میانگین متحرک ساده ساخته شده است.

Bounty – پاداش

پاداشی که توسط یک گروه یا فرد برای ایجاد انگیزه در کارها ، رفتارهای خاص (مانند ارجاع) یا پیشرفت ، ارسال می شود.

Break-Even Point -قیمت سر به سر (BEP)

نقطه ای که کل هزینه های یک عملیات معادل ارزش فعلی یا درآمد آن است.

Breakeven Multiple – شکست چند برابر

چند برابر قیمت فعلی که یک دارایی برای رسیدن به بالاترین رقم قبلی خود به آن نیاز دارد.

Breakout – شکست مقاومتی

وقتی قیمت یک دارایی خارج از محدوده یا الگوی تعریف شده حرکت می کند ، معمولاً با شکستن یک منطقه حمایت یا مقاومت را بریک آوت می گویند..

BUIDL

در اصل از HODL گرفته شده است ، اصطلاحی است که به تمرکز بر ساخت محصول خود اشاره دارد.

Bull Market – بازار گاوی

روند مثبت در قیمت های یک بازار. نه تنها در فضای ارزهای دیجیتال بلکه در بازارهای سنتی نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

Buy Wall – دیوار خرید

یک سفارش خرید عظیم یا ترکیب چندین سفارش خرید بزرگ با همان قیمت در دفتر سفارش یک بازار خاص. بلوک نامزدها

Candidate Block – بازار نامزدها

یک بلوک موقت ایجاد شده توسط یک گره استخراج کننده (miner) برای افزودن به blockchain برای دریافت جوایز بلاک.

Candlestick Chart – نمودارهای شمعی – کندل استیک چارت

نمودار شمعی یا نمودار عملکرد قیمت که نقاط باز، بسته ، بالا و پایین را در مدت زمانی مشخص نشان می دهد.

capitulation – کاپیتولاسیون

یک دوره فعالیت فروش قوی؛ جایی که سرمایه گذاران موقعیت های خود را رها می کنند و سهام خود را در اسرع وقت می فروشند.

Censorship-resistance – مقاوم در برابر سانسور

خاصیت یک شبکه ارز دیجیتال این است که مانع از تغییر معاملات موجود در هر موجودی می شود.

Central Bank – بانک مرکزی

یک موسسه مالی که به عنوان یک مرجع پولی عمل می کند و واحد پول ، نرخ بهره و پول را اداره می کند.

Central Processing Unit – واحد پردازش مرکزی (CPU)

بخشی از رایانه که وظیفه تفسیر دستورالعملهای برنامه های رایانه ای و اجرای عملیات را دارد.

Centralized – متمرکز

وقتی سازوکارهای برنامه ریزی و تصمیم گیری در یک نقطه خاص در یک سیستم متمرکز شوند.

Cipher

روشی برای رمزگذاری و رمزگشایی پیام ها. اینها را می توان با توجه به مدل کلیدی آنها به تقارن یا نامتقارن تقسیم کرد.

سرمایه در گردش یا همان عرضه در گردش – Circulating Supply

بهترین تعداد تقریبی سکه یا ارزهای دیجیتال که به صورت عمومی در بازار موجود است.

Cloud – ابر

در علوم کامپیوتر ، منابع مشترکی وجود دارد که از طریق اینترنت در اختیار چندین کاربر قرار می گیرد.

Coin – کوین

رمز ارزها یا پول نقد دیجیتال مستقل از هر سیستم عامل دیگری که به عنوان تبادل ارزش استفاده می شود.

Collateral – وثیقه رمز ارز

وثیقه دادن چیزی با ارزش در مقابل وام برای تضمین بازپرداخت کامل شخصی که وام را می گیرد.

Colocation – هم نشینی

یک فضای اختصاصی در یک مرکز داده متعلق به بورس اوراق بهادار که با نهادهای دیگر مانند بازرگانان با فرکانس بالا به اشتراک گذاشته شده است.

Commodity Futures Trading Commission (CFTC)

کمیسیون معاملات آتی کالا ایالت متحده آمریکا یا آژانس مستقر در آمریکا مسئول تنظیم بازارهای مشتقات ، که شامل اختیارات ، مبادله و قراردادهای آتی است.

Confirmation Time – زمان تأیید

زمان ارسال یک معامله به شبکه و زمان ثبت آن در یک بلوک تأیید شده می گذرد.

Confluence – کانفلوئنس

هنگامی که چندین روش سرمایه گذاری ، شاخص های فنی یا علائم تجاری با هم ترکیب می شوند تا استراتژی قابل اطمینان تری را تشکیل دهند.

Consumer Price Index -شاخص قیمت مصرف کننده (CPI)

شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) معیاری است که برای ردیابی اثرات تورم در یک بازه زمانی استفاده می شود.

Credentials – مدارک دیجیتالی –اعتبارنامه ها

اطلاعات شخصی هر فرد. به عنوان مثال می توان به نام کاربری ، گذرواژه ، آدرس ایمیل ، صلاحیت ها و موارد دیگر اشاره کرد.

Cryptography – کریپتوگرافی

دانش استفاده از نظریه های ریاضی و محاسبات به منظور رمزگذاری و رمزگشایی اطلاعات.

Custody – کاستدی

به نگهداری دارایی از طرف مشتری اشاره دارد. همچنین می تواند به مالکیت وجوه یا دارایی های شخص اشاره کند.

Daemon

فرایندی که در پس زمینه کار می کند و منتظر یک رویداد یا شرایط خاص است تا فعال شود.

Dead Cat Bounce – جهش گربه مرده

بهبودی مختصر در قیمت یک دارایی در حال کاهش که مدت کوتاهی با ادامه روند نزولی دنبال می شود.

Decentralized Application – برنامه های غیرمتمرکز (DApp)

برنامه های غیرمتمرکز یا DApp به جای یک کامپیوتر مرکزی روی شبکه P2P رایانه اجرا می شوند. این اجازه می دهد تا نرم افزار در اینترنت بدون کنترل توسط یک نهاد واحد اجرا شود.

Decentralized Autonomous Cooperative (DAC) – داوینچی کوین (DAC)

سازمانی که بیش از یک مرجع مرکزی توسط سهامداران کنترل می شود.

Decentralized Autonomous Organization – سازمان خودگردان غیرمتمرکز (DAO)

سیستمی از قوانین سخت ارزهای دیجیتال که مشخص می کند یک سازمان غیرمتمرکز چه اقداماتی را انجام خواهد داد.

Decentralized Exchange – صرافی غیرمتمرکز یا دکس (DEX)

صرافی که برای شروع تجارت نیازی به واریز وجوه به کاربران ندارد و وجوه را برای کاربر نگه ندارد. در عوض ، کاربران مستقیماً از کیف پول خود معامله می کنند.

Decentralized Finance – امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای (DeFi)

دیفای سازمان ها  واسطه هایی متشکل از برنامه های مالی غیرمتمرکز است که در بالای شبکه های بلاکچین توسعه یافته است.

Decryption – رمزگشایی

عمل برگشت فرآیند رمزگذاری به طوری که داده های غیرقابل خواندن (متن رمز) به داده های قابل خواندن (متن ساده) تبدیل شوند.

Deep Web – دیپ وب

بخشی از وب که به نوعی پنهان است؛ یعنی توسط گوگل و سایر موتورهای جستجوی وبسایت ها نشان داده نمی شود.

Delisting – حذف لیست

حذف دارایی از بورس یا به عنوان درخواست تیم پروژه یا به عنوان تصمیمی که بورس گرفته است.

Design Flaw Attack – طراحی نقص حمله

حمله ای که در آن یک کاربر مخرب با هدف آگاهی از برخی معایب ، یک قرارداد هوشمند ، بازار غیر متمرکز یا سایر نرم افزارها ایجاد می کند تا افراد متقابل در یک فضای غیرمجاز را فریب دهد.

Difficulty – سختی شبکه

در ارزهای دیجیتال، سختی نشان دهنده دشواری مورد نیاز برای استخراج یک بلوک است. 

Difficulty Bomb – بمب سختی

اصطلاح “بمب دشواری” نشان دهنده افزایش سختی استخراج در اتریوم ، به عنوان بخشی از مهاجرت آن به اثبات سهام (Proof of Stake) است.

Divergence – واگرایی

هنگامی که قیمت بازار یک دارایی و یک شاخص فنی (به عنوان مثال RSI ، Volume ، MACD) در جهت مخالف قرار دارند.

Diversification – متنوع سازی

تخصیص بودجه در انواع دارایی ها و حوزه های قضایی به منظور کاهش خطرات کلی.

Do Your Own Research – DYOR (خودت تحقیق کن!)

یک توصیه ارزشمند. همیشه عاقلانه است که به جای پیروی از گفته های دیگران ، روی یک سکه یا نشان خود تحقیق کنید.

 (DCA) – Dollar Cost Averaging – متوسط هزینه دلاری

سرمایه گذاری مبالغ دلار ثابت در بازه های زمانی مشخص بدون در نظر گرفتن قیمت دارایی.

Double Spending – دوبار خرج کردن

وقتی مقدار معینی سکه بیش از یک بار خرج شود.

Eclipse Attack – حمله خسوف

هنگامی که اکثر همتایان در شبکه مخرب هستند و شبکه را در انحصار خود قرار می دهند تا از دریافت گره های خاص از گره های صادق جلوگیری کنند.

Efficient Market Hypothesis – تئوری بازار کارآمد (EMH)

یک نظریه اقتصادی با بیان بازارهای مالی منعکس کننده کلیه اطلاعات موجود در مورد قیمت دارایی ها در هر زمان است.

اتحاد سازمانی اتریم (EEA)

اولین سازمان استاندارد جهانی این صنعت که معماری و مشخصات مبتنی بر استاندارد را برای تسریع در تصویب پروژه اتریم ارائه می دهد.

ERC-20

یک استاندارد فنی برای صدور و اجرای توکن در بلاک چین اتریم که در نوامبر ۲۰۱۵ توسط Fabian Vogelsteller پیشنهاد شده است.

ERC-721

یک رمز غیر قابل تعویض مبتنی بر اتریم. این بدان معنی است که هر نشانه منحصر به فرد است و در نتیجه قابل تعویض نیست.

تبادل یا اکسچنج (Exchange)

بازاری برای رمزارزها که در آن کاربران می توانند سکه خریداری و بفروشند.

Fakeout –الگوی فیک آوت

شرایطی که یک معامله گر وارد موقعیت می شود و شرط می بندد در یک حرکت قیمتی که به سرعت معکوس می شود یا در نهایت اتفاق نمی افتد.

چاقوی در حال سقوط Falling Knife

به اقدام خرید یک دارایی اشاره دارد در حالی که به دلیل انتظار برای جهش سریع قیمت آن کاهش می یابد.

ترس از دست دادن یا فومو (FOMO)

سندروم فومو احساس ترس و اضطراب که ممکن است در یک فرصت بالقوه سودآور از دست بدهید.

ترس، عدم اطمینان و تردید یا فود (FUD)

یک استراتژی بازاریابی برای گسترش ترس و ناامنی در بین مشتریان ، بازرگانان یا سرمایه گذاران استفاده می شود.

فیات – Fiat

پولی که ارزش ذاتی نداشته و پشتوانه آن دولتی است که آن را صادر کرده و پشتوانه سنتی مانند طلا ندارد. 

سفارشات انجام یا ابطال – FOK

یک سفارش خرید یا فروش که باید بلافاصله به طور کامل اجرا شود وگرنه لغو می شود.

Finality – قطعیت

اطمینان یا تضمین اینکه تراکنش های کامل (رمزارزها) قابل تغییر ، معکوس یا لغو نیستند.

FMA – اولین مزیت متحرک

مزیت رقابتی اولین پروژه برای آوردن یک سرویس یا محصول به یک بازار یا صنعت جدید و کشف نشده.

Fiscal Policy – سیاست های مالی

توضیح می دهد که چگونه مقامات نرخ مالیات یک کشور را تنظیم می کنند و بر نحوه جمع آوری و استفاده از بودجه عمومی تأثیر می گذارد.

Flappening – فلاپینگ

نام توصیف لحظه ای که لیتکوین  (LTC) از نظر سرمایه بازار از بیتکوین (BCH) پیشی گرفته است.

Flippening – فلیپینگ

نامی برای توصیف لحظه ای که اتریوم (ETH) از نظر سرمایه بازار از بیت کوین (BTC) پیشی بگیرد

Forced Liquidation – انحلال اجباری

هنگامی که موقعیت اهرمی یک معامله گر به دلیل عدم رعایت حاشیه های لازم به اجبار بسته می شود.

فارکس – Forex – (FX)

فارکس مخفف Forex Markets است. این یک بازار جهانی برای تجارت ارزهای فیات است.

Formal Verification – تأیید رسمی

استفاده از اثبات دقیق ریاضی برای اطمینان از برخی خصوصیات الگوریتم های رمز ارزها و مکانیسم های بلاکچین

Full Node – فول نود

کامپیوتری که تمام قوانین یک شبکه زنجیره بلوک اساسی را کاملاً اجرا می کند و تراکنش ها و بلاک های بلاکچین را کاملاً معتبر می داند.

Fundamental Analysis – تحلیل بنیادی (FA) – تحلیل فاندامنتال

ارزیابی دارایی بر اساس ویژگی‌ها و ویژگی‌های اساسی آن به عنوان تلاشی برای رسیدن به ارزش ذاتی دارایی.

 قابلیت انعطاف پذیری (Fungibility)

دارایی  که واحدهای منفرد آن از نظر ارزش و عملکرد از یکدیگر قابل تشخیص نیستند.

قرارداد آتی (Futures Contract)

نسخه استاندارد قراردادهای پیش رو که به عنوان توافق نامه قانونی برای خرید یا فروش دارایی در آینده با قیمت و تاریخ توافق شده استفاده می شود.

مفهوم گس (Gas)

مکانیسم قیمت گذاری که در بلاکچین اتریوم برای محاسبه هزینه های عملیات قراردادهای هوشمند و هزینه های معاملات استفاده شده است.

محدودیت گس – Gas Limit

حداکثر قیمتی که کاربر ارز دیجیتال مایل است به عنوان کارمزد هنگام ارسال یک تراکنش یا انجام یک قرارداد قرارداد هوشمند پرداخت کند.

GPL (General Public License) – پروانه عمومی همگانی 

مجوز اجازه کپی و تغییر نرم افزار به کاربران را می دهد ، اما توزیع آثار تحت همان مجوز را می طلبد.

بلوک اولیه یا جنسیس بلاک (Genesis Block)

اولین بلوکی که در شبکه بلاکچین مربوطه ثبت شده و به آن بلاک ۰ یا بلاک ۱ نیز گفته می شود.

گیت هاب (GitHub)

گیت هاب یک سایت، سیستم، پوشه و صندوقی که در آن یک تیم می تواند کد منبع یا منبع باز خود را به اشتراک بگذارد ، همکاری کند و ذخیره کند.

تقاطع طلایی (Golden Cross)

یک الگوی نمودار صعودی که در آن میانگین متحرک کوتاه مدت از میانگین متحرک بلند مدت عبور می کند.

پروتکل شایعات – Gossip Protocol

یک روش خاص از ارتباط همتا به همتا غیر همزمان بین گره های کامپیوتری یک سیستم توزیع شده است.

Gwei

فرقه کوچکی از اتر. به طور گسترده ای به عنوان اندازه گیری قیمت گس استفاده می شود. ۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ وی = ۱ گیگا وی (Gwei)

هکر

فردی که درک پیشرفته ای از سیستم ها و شبکه های رایانه ای دارد ، از جمله برنامه نویسان و کارشناسان امنیت سایبری.

Haha Money Printer Go Brrrrr

چاپگر Haha Money Go Brrrr در پاسخ به برنامه ۲۰۲۰ فدرال رزرو برای چاپ پول ایجاد شده است.

هاوینگ (Halving)

وقتی پاداش بلاک دارایی ارز های دیجیتال مانند بیت کوین به نیمی از آنچه در گذشته بود کاهش می یابد، هاوینگ بیت کوین رخ می‌دهد. این برای ایجاد نرخ رو به زوال انتشار برای رسیدن به یک منبع نهایی نهایی از دارایی رمز ارزها استفاده می شود.

کلاهک سخت یا هارد کپ (Hard Cap)

حداکثر وجوهی که یک پروژه قصد دارد در حین عرضه اولیه کوین (ICO) یا رویداد جایگزین جمع آوری سرمایه جمع کند.

هش – Hash

خروجی تولید شده توسط یک تابع هش پس از نگاشت یک قطعه از داده ها. همچنین ممکن است به عنوان مقدار هش، کد هش یا هضم شناخته شود.

هش ریت یا نرخ هش – Hash Rate

هش ریت سرعتی که کامپیوتر یا سخت افزار استخراج قادر به محاسبه هش های جدید است. معمولاً با هش در ثانیه اندازه گیری می شود.

قراردادهای هش با محدودیت زمانی – HTLC

به ویژگی خاصی اشاره دارد که برای ایجاد قراردادهای هوشمند استفاده می شود و قادر به اصلاح کانال های پرداخت است.

معاملات با فرکانس بالا (HFT)

نوعی معاملات الگوریتمی که شامل اجرای تعداد زیادی سفارش در کسری از ثانیه است.

هودل (HODL)

اشتباه تایپی “Hold” که ناشی از bitcointalk است و بین کاربران  به عنوان مخفف Hold on for Dear Life جای افتاده است و استفاده می شود و به معنای ذخیره‌سازی رمز ارز و نگه‌داشتن آن به صورت بلند مدت است.

هانی پات(Honeypot)

مکانیسم مورد استفاده در امنیت رایانه برای شناسایی یا خنثی کردن دسترسی غیرمجاز سیستم های اطلاعاتی.

سفارش کوه یخی (Iceberg Order)

یک سفارش مشروط برای خرید یا فروش مقدار زیادی دارایی در مقادیر از پیش تعیین شده کوچک‌تر به منظور پنهان کردن مقدار کل سفارش.

تغییرناپذیری (Immutability)

عدم توانایی تغییر یا تغییر. یکی از ویژگی های اصلی پشت فناوری بیت کوین و بلاکچین است.

Index ایندکس

یک ابزار مالی برای ردیابی ارزش قیمت دارایی یا سبد دارایی معین استفاده می شود

عرضه اولیه کوین ها (ICO)

عرضه اولیه کوین، یک روش جمع آوری کمک مالی که در آن پروژه های جدید رمز ارز خود را به سرمایه گذاران می فروشند.

عرضه اولیه صرافی (IEO)

عرضه اولیه صرافی، روشی برای جمع آوری کمک مالی که با معرفی یک واسطه معتمد بین تیم پروژه و کاربر برای کاهش خطر برای خریداران توکن طراحی شده است.

عرضه اولیه سهام (IPO)

اشاره به لحظه ای دارد که یک شرکت خصوصی برای اولین بار سهام خود را به کاربران عرضه می کند.

Integrated Circuit (IC) – آی سی

یک تراشه کوچک ، به طور معمول از سیلیکون ساخته شده است که مجموعه ای از قطعات الکترونیکی مانند ترانزیستور ، مقاومت یا خازن را در خود جای داده است.

هم‌کنش‌پذیری (Interoperability)

مفهومی برای اجازه سازگاری بلاکچین ها با یکدیگر و ایجاد ویژگی ها و موارد استفاده از یکدیگر.

IPFS

یک پروژه منبع باز که یک پروتکل برای ذخیره سازی و دسترسی به محتوای توزیع شده ایجاد می کند.

IOU

مخفف اختصاری “من به تو بدهکارم” و به سندی غیر رسمی اشاره دارد که اذعان دارد بدهی یک طرف به طرف دیگر دارد.

مارجین تریدینگ (Isolated Margin)

مانده حاشیه اختصاص یافته به یک موقعیت. معامله گران می توانند با محدود کردن مبلغ اختصاص یافته به هر موقعیت ، خطر را مدیریت کنند.

Issuance

تولید ارزهای دیجیتال جدید که به طرق مختلف و بسته به پارامترهای تعیین شده توسط سازندگان رخ می دهد.

جاجر Jager

کوچک‌ترین فرقه BNB. مشتق شده از دسته تلگرام مدیر جامعه بیانس در آن زمان.

کچاک Keccak

یک عملکرد رمز ارز همه کاره که توسط گیدو برتونی، جوآن دمن، میشائیل پیترز و ژیل وان آش طراحی شده است.

سیاست شناخت مشتری – Know Your Customer (KYC)

روشی استاندارد در صنعت مالی که به شرکتها امکان می دهد مشتریان خود را شناسایی کرده و از KYC پیروی کنند

تاخیر یا لتنسی (Latency)

زمان بین ارسال معامله به یک شبکه و اولین تأیید پذیرش توسط شبکه.

قانون عرضه و تقاضا (Law of Demand)

قانون عرضه و تقاضا مربوط به تمایل مصرف کنندگان برای خرید مقدار مشخصی کالا یا خدمات با قیمت خاص است.

لایه ۲ (Layer 2)

یک چارچوب یا پروتکل ثانویه که در بالای سیستم بلاک چین ساخته شده است تا مقیاس پذیری بیشتری را ارائه دهد.

کیف پول لجر (Ledger)

یک دفتر  یا یک پرونده کامپیوتری دیجیتال که در آن معاملات پولی و مالی ردیابی و ثبت می شود و امنیت آن بصورت کامل حفظ می شود. 

کتابخانه (Library)

مجموعه ای از منابع پایدار ، که ممکن است شامل پرونده های اجرایی ، اسناد ، الگوهای پیام و کد نوشته شده باشد.

شبکه رعد و برق (Lightning Network)

شبکه لایتنینگ، یک لایه دوم که در بالای یک بلاکچین کار می کند ، افزایش سرعت معامله در بین گره های شرکت کننده را امکان پذیر می کند. این یک راه حل پیشنهادی برای مقیاس گذاری است.

لینوکس (Linux)

یک سیستم عامل محبوب اپن سورس که در سال ۱۹۹۱ توسط لینوس توروالدز ایجاد شد. در طیف وسیعی از دستگاهها در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

نقدینگی (Liquidity) – لیکوییدیتی یا نقدشوندگی

لیکوییدتی یا نقدشوندگی، توانایی فروش یا خرید هر دارایی مشخص بدون ایجاد نوسانات قابل توجه در قیمت بازار آن دارایی می‌باشد.

لیست کردن (Listing)

افزودن دارایی به بورس یا به عنوان درخواست از تیم پروژه یا به عنوان تصمیم اتخاذ شده توسط بورس.

شبکه اصلی (Mainnet)

یک پروتکل بلاکچین که به طور کامل در حال پخش و تأیید و ثبت معاملات است.

Mainnet Swap

هنگامی که یک سکه از یک سیستم عامل شخص سوم مانند اتریوم یا رمز دیگر به یک توکن زنجیره ای بومی در شبکه اصلی خود مهاجرت می کند.

ارز میکر ( Maker)

شما هنگامی که سفارشی می دهید به یک “سازنده” تبدیل می شوید و بلافاصله معامله انجام نمی شود. سفارش شما در دفتر سفارش باقی می ماند و منتظر می ماند تا شخص دیگری بعداً آن را پر کند

بد افزار (Malware)

هر برنامه یا کدی نرم افزاری که برای نفوذ و آسیب رساندن به سیستم ها و شبکه های رایانه ای ایجاد شده است.

معاملات مارجین (Margin Trading)

تجارت با استفاده از وجوه قرض گرفته شده.

توجه: این یک استراتژی با ریسک بالا است و فقط باید توسط سرمایه گذاران باتجربه انجام شود.

ارزش بازار (Market Capitalization)

ارزش بازار با کل معاملات یک سکه معین – محاسبه شده توسط محصول عرضه سکه با قیمت فعلی است.

حرکت بازار (Market Momentum)

توانایی یک بازار خاص برای حفظ افزایش یا کاهش مداوم قیمت در یک بازه زمانی خاص.

سفارش بازار یا Market Order

وقتی متصدی بهترین پیشنهاد موجود را انتخاب می کند یا درخواست رمز ارز می کند ، قیمت و مقدار موجود در کتاب سفارش را در نظر می گیرد.

مستر نود (Masternode)

گره های موجود در شبکه که برای دسترسی به پاداش های غیرمعمول ، معمولاً به حداقل سکه معین داده شده نیاز دارند.

عرضه حداکثر (Maximum Supply) – سرمایه در گردش

به حداکثر تعداد سکه یا توکن که برای ارزهای دیجیتال معین ایجاد می شود اشاره دارد.

ممپول (Mempool)

مکانیزم یک گره برای پیگیری معاملات تأیید نشده است که گره دیده است (اما هنوز به یک بلوک اضافه نشده است).

Merged Mining – استخراج ترکیبی

عمل استخراج همزمان دو یا چند رمز ارز، بدون اینکه عملکرد کلی استخراج را از بین ببرد

درخت مرکل – Merkle Tree

روشی برای سازماندهی و ساختاربندی مقادیر زیادی از داده ها برای پردازش ساده تر آنها. یک ساختار داده مبتنی بر هش.

متا دیتا – Metadata

داده هایی که شامل اطلاعات مربوط به داده های دیگر، مانند اطلاعات مربوط به ویژگی های یک معامله خاص است.

استخراج یا ماینینگ – Mining

ماینینگ تأیید معاملات در شبکه بلاکچین است که در آن معاملات به عنوان ورودی به دفتر بلاکچین اضافه می شوند.

مزرعه استخراج رمز ارز – Mining Farm

مجموعه ای از بسیاری از استخراج کنندگان ، غالباً در یک انبار یا مرکز داده بزرگ که به استخراج ارزهای دیجیتال اختصاص دارد

سیاست های پولی (Monetary Policy)

اشاره به سیاستهایی است که مقامات برای کنترل عرضه پول و نرخ بهره یک کشور ایجاد و اتخاذ می کنند.

مون یا ماه – Moon

یک عبارت محاوره ای که برای توصیف ارز دیجیتال یا دارایی دیگری که روند صعودی شدید بازار را تجربه می کند استفاده می شود.

امضای چندگانه – Multisignature

نوعی کیف پول که برای هر تراکنش نیاز به تایید تمام اعضاست.

ارز غیر قابل معاوضه یا توکن NFT

NFT، نوعی رمز ارز که یک دارایی دیجیتال یا دنیای واقعی منحصر به فرد را نشان می دهد و قابل تعویض نیست.

نانس (Nonce)

یک رشته یا شماره دلخواه یکبار مصرف ایجاد شده برای اهداف تأیید برای جلوگیری از پخش مجدد معاملات گذشته.

معاملات خارج از زنجیره (Off-chain)

تراکنش هایی که از طریق یک شبکه بلاکچین مشخص اتفاق می افتد و ممکن است بعداً گزارش شوند یا قبل از ارسال به زنجیره اصلی با هم دسته بندی شوند.

حساب آف شور (Offshore account)

حسابی که در حوزه ای ثبت شده باشد که متفاوت از حوزه تابعیت فرد دارنده آن باشد.

سفارش (OCO)

یک دستور که همزمان ایجاد می شوند اما فقط برای یکی از آنها امکان پذیر است.

نرم افزار اپن سورس (OSS)

نرم افزاری تحت لیسانس منتشر می شود که به هر شخص امکان و حق استفاده ، به روزرسانی و توزیع آزادانه آن را می دهد.

اوراکل (Oracle)

یک منبع داده یا خوراک از شخص سومی که برای تعیین نتایج قراردادهای هوشمند استفاده می شود

اوردر بوک (Order Book)

لیستی الکترونیکی از سفارشات خرید و فروش معوق یک دارایی خاص در بورس یا بازار.

بلوک یتیم ( Orphan Block)

بلوکی که بلوک والدین آن ناشناخته است و کهنه و قدیمی است.

کیف پول کاغذی یا پیپر والت (Paper Wallet)

یک کاغذ که آدرس رمز ارز و کلید خصوصی متناظر آن به صورت فیزیکی چاپ شده است. این روش از ا روش های نسبتا قدیمی برای نگهداری ارز دیجیتال محسوب مب شود.

مدیریت غیرفعال (Passive Management)

یک استراتژی سرمایه گذاری که به تأثیر فعال بازار متکی نیست بلکه شاخص اقتصادی موجود را دنبال می کند.

مبادله همتا به همتا (P2P)

شبکه همتا به همتا، وقتی دو یا چند کامپیوتر به هم متصل هستند و بدون اتکا به سرور متمرکز ، حجم کار یا منابع را به اشتراک می گذارند.

ارز پگی (Pegged Currency)

ارزی که در آن قیمت طراحی شده تا همان دارایی تعیین شده باقی بماند. به عنوان مثال: ۱ USDT به ۱ USD مرتبط می شود. همچنین به عنوان یک بیتکوین ثابت شناخته می شود.

فیشینگ (Phishing)

یک حمله مخرب که در آن یک کلاهبردار تلاش می کند تا اعتبار کاربران را بدست آورد تا به دسترسی غیرمجاز به حساب خود دست یابد.

پلاسما (Plasma)

یک راه حل مقیاس زدایی خارج از شبکه اتریوم که ممکن است به اتریوم اجازه دهد تراکنش های هر ثانیه را بسیار افزایش دهد.

طرح پانزی (Ponzi Scheme)

طرح پانزی، یک کلاهبرداری است که در آن از وجوه سرمایه گذاران جدید برای پرداخت بازده وعده داده شده به سرمایه گذاران قبلی استفاده می شود. روی اینها سرمایه گذاری نکنید.

پرایس اکشن (Price Action)

حرکت قیمت یک دارایی مالی در طول زمان. ترسیم شده بر روی نمودار ، می تواند توسط معامله گران برای شناسایی تنظیمات تجاری مورد استفاده قرار گیرد.

دوراهی زندانی یا معمای زندانی (Prisoner’s Dilemma)

مثالی که نشان می دهد چرا دو فرد ممکن است همکاری نکنند ، حتی اگر به نظر می رسد به نفع آنها باشد.

کلید خصوصی یا Private Key

در رمز ارز ، یک کلید خصوصی یک شماره طولانی است که به کاربران امکان می دهد معاملات را امضا کرده و آدرس های دریافت را تولید کنند.

فروش خصوصی یا Private Sale

یک مرحله سرمایه گذاری مرحله اولیه برای سرمایه گذاران استراتژیک با مقدار قابل توجهی وجوه قابل سرمایه گذاری.

وب اپلیکیشن (PWA)

برنامه ای که با استفاده از فن آوری های مدرن وب ایجاد می شود و از استانداردهای اساسی وب پیروی می کند.

اثبات سهام (PoS)

الگوریتم اثبات سهام، مکانیسم اجماعی که اعتبارسنجان را با توجه به مقدار سکه های در نظر گرفته شده پاداش می دهد.

شبه تصادفی (Pseudorandom)

خاصیت یک تابع مشخص که می تواند نتیجه ای ایجاد کند که آزمون های آماری تصادفی را پشت سر بگذارد.

محاسبات کوانتومی یا رایانش کوانتومی (Quantum Computing)

محاسبات کوانتومی با استفاده از رمزهایی که می توانند در یکدیگر قرار گیرند کار می کند. این ذرات نشان دهنده کیوبیت به جای بیت هستند و می توانند مقدار ۱ ، ۰ یا هر دو را همزمان بگیرند.

ریس اتک (Race attack)

وقتی دو معامله همزمان با وجوه مشابه ایجاد می شود ، به این منظور که این وجوه دو بار هزینه شود.

باج افزار (Ransomware)

نوعی بدافزار که رایانه شما را به دست گرفته و تهدید می کند که فایلها را نابود یا فاش می کند مگر اینکه دیه پرداخت شود.

رکت (Rekt)

اصطلاحی عامیانه برای تعریف کسی یا چیزی که از بین رفته است یا شکست فاجعه بار را تجربه کرده و مترادف با تصفیه است

شاخص قدرت نسبی یا اندیکاتور (RSI)

یک شاخص فنی که حرکت بازار را اندازه گیری می کند و برای شناسایی شرایط خرید بیش از حد و فروش بیش از حد استفاده می شود.

مقاومت (Resistance)

اصطلاحی در تجزیه و تحلیل فنی (TA). وقتی قیمتی که در حال افزایش است مقاومت پیدا کند. معمولاً با اوج های قبلی مقایسه می شود.

نرخ بازگشت سرمایه (ROI)

معیاری که به منظور ارزیابی کارایی یک سرمایه گذاری استفاده می شود. نسبت سود خالص و هزینه خالص.

نقشه راه (Roadmap)

یک تکنیک برنامه ریزی تجاری که اهداف کوتاه مدت و بلند مدت یک شرکت را در یک جدول زمانی تخمینی قابل انعطاف مشخص می کند.

Routing Attack

حمله به سطح ارائه دهنده خدمات اینترنت برای تأثیرگذاری بر زمان یا مشارکت در یک سیستم دارای وب ، مانند بلاکچین.

ساتوشی (Satoshi)

 همانطور که توسط پروتکل بیت کوین تعریف شده است، ساتوشی کوچکترین واحد بیت کوین است. این معادل یک صد میلیونیم بیت کوین یا ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ BTC است.

ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto)

ساتوشی ناکاموتو نام مستعار خالق یا سازندگان ارز دیجیتال بیت کوین و وایت پیپر میباشد.

صندوق دارایی امن برای کاربران (SAFU)

صندوق دارایی امن برای کاربران یک صندوق بیمه اضطراری است. در تاریخ ۳ ژوئیه ۲۰۱۸ ، باینس صندوق دارایی امن را برای کاربران اعلام کرد.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)

یک آژانس دولتی مستقل که مسئول تنظیم بازارهای اوراق بهادار است.

حسابرسی امنیتی

یک تجزیه و تحلیل سیستماتیک برای ارزیابی میزان ایمنی یک سیستم ، قرارداد هوشمند یا بلاکچین در برابر حملات زیاد یا نقص فنی.

عبارت بازیابی (Seed Phrase)

عبارت seed یا menmonic seed مجموعه ای از کلمات است که می تواند برای دسترسی به کیف پول ارز دیجیتال شما استفاده شود.

سگویت (SegWit)

فرایندی که امضای تراکنش از معاملات بیت کوین جدا می شود. اجازه می دهد معاملات بیشتری در یک بلوک قرار بگیرند.

سلفیش ماینینگ (Selfish Mining)

جلوگیری و آزاد سازی استراتژیک بلوک ها توسط یک ماینر به منظور دستیابی به مزیت رقابتی نسبت به شبکه.

دیوار فروش (Sell Wall)

یک سفارش فروش بسیار محدود یا انباشت سفارشات فروش در همان سطح قیمت در یک دفترچه سفارش برای یک دارایی.

احساسات یا سنتیمنتال (Sentiment)

نگرش کلی جامعه در رابطه با رمز ارز یا سرمایه گذاران نسبت به بازار مالی خاص.

نسبت شارپ (Sharpe Ratio)

نسبت ایجاد شده در سال ۱۹۶۶ که سرمایه گذاران و اقتصاددانان از آن برای ارزیابی بازده بالقوه سرمایه گذاری (ROI) استفاده می کنند.

قرارداد هوشمند (Smart Contract)

قراردادهای هوشمند که در صورت تحقق شرایط از پیش تعیین شده اقدامات خاصی را آغاز می کنند. مانند شرایط “اگر …” کار می کند ، به عنوان مثال ، نیاز به شرایط C دارد که قبل از انتقال پول از A به B وجود داشته باشد.

عکس فوری یا Snapshot

امکان ثبت وضعیت دفتر کل بلاکچین ، دستگاه ذخیره سازی یا سیستم کامپیوتری در یک زمان خاص.

کد منبع یا سورس کد (Source Code)

کد رایانه ، که وظیفه دارد نحوه عملکرد نرم افزار را بر اساس لیستی از دستورالعمل ها و دستورالعمل ها تعریف کند.

کوین پایدار یا استیبل کوین (Stablecoin)

استیبل کوین نوعی از رمزارزها که برای حفظ ارزش پایدار طراحی شده است؛ نه اینکه تغییرات قیمتی قابل توجهی را تجربه کند.

استخر استیکینگ (Staking Pool)

استخری که در آن ذینفعان قدرت اشتراکی خود را برای افزایش شانس موفقیت در تأیید بلوک جدید ترکیب می کنند.

کانال دولتی (State Channel)

یک کانال ارتباطی دو طرفه بین دو کاربر یا گره در یک شبکه یا بین یک کاربر و یک سرویس.

ذخیره ارزش (Store of Value)

کالا ، دارایی یا ارز قابل ذخیره ، بازیابی و مبادله در تاریخ آینده ، بدون تحمل استهلاک.

ابر کامپیوتر

کامپیوتر یا ماشین مجازی که در بالاترین سطح توان محاسباتی ممکن کار می کند.

زنجیره تامین یا ذخیره بلوکی (Supply Chain)

شبکه ای از افراد و مشاغل مرتبط با ایجاد و توزیع یک محصول خاص یا خدمت به مشتری خاص.

پشتیبانی (Support)

اصطلاحی در تجزیه و تحلیل فنی (TA). وقتی قیمتی که در حال کاهش است ، “حمایت” پیدا کند. معمولاً با کمترین مقایسه می شود.

سفارش بردار (Taker)

“گیرنده” کسی است که تصمیم می گیرد سفارشی را تنظیم کند که فوراً با یک سفارش موجود در لیست سفارش مطابقت داشته باشد.

تانک (Tank)

اصطلاحی که از بازارهای مالی سنتی اتخاذ شده و عملکرد مالی منفی یک دارایی خاص را توصیف می کند

تیکر (Ticker)

“نماد” معاملات یا نام کوتاه شده (معمولاً با حروف بزرگ) که به یک سکه در سیستم عامل معاملات اشاره دارد. به عنوان مثال: BNB

توکن (Token)

توکن ها (با سکه اشتباه گرفته نشوند) واحدهای دیجیتالی هستند که از طریق بلاکچین صادر می شوند. آن‌ها می توانند ارزش دارایی را نگه دارند یا از آن‌ها بازخرید شود.

قفل رمز یا توکن لاک آپ (Token Lockup)

دوره قفل یا واگذاری توکن به بازه زمانی گفته می شود که در آن توکن ها یا سکه ها مجاز به انتقال یا معامله نیستند.

فروش توکن (Token Sale)

صدور توکن در ازای ارز دیجیتال دیگر. همچنین به عنوان پیشنهاد اولیه سکه نیز شناخته می شود.

عرضه کل (Total Supply)

به تعداد سکه ها یا نشانه هایی که در حال حاضر وجود دارد و یا در گردش است یا به نوعی قفل می شود اشاره دارد.

پیدا کردن شناسه تراکنش (TXID)

شناسه معامله (TXID) یک رشته منحصر به فرد از کاراکترها است که هر تراکنش را در بلاکچین برچسب گذاری می کند.

تراکنش در ثانیه (TPS)

تعداد تراکنش هایی که شبکه بلاکچین قادر به پردازش هر ثانیه است.

سیستم بدون نیاز به اعتماد (Trustless)

هیچ نهاد واحدی بر سیستم اختیار ندارد و بین شرکت کنندگانی که نیازی به شناخت و اعتماد به یکدیگر ندارند اتفاق نظر حاصل می شود.

تورینگ کامل (Turing Complete)

دستگاهی که با در نظر گرفتن زمان و حافظه کافی همراه با دستورالعمل های لازم ، هر مسئله پیچیده ای را حل کند ، هرچقدر هم پیچیده باشد.

واحد محاسبه (Unit of Account)

یکی از خصوصیات اصلی پول؛ اندازه گیری و مقایسه ارزش چیزهای مختلف.

خروجی های خرج نشده تراکنش (UTXO)

یک خروجی ایجاد شده در یک معامله ، که باید در معامله آینده برای صرف بودجه به آن مراجعه شود.

رابط کاربری (UI)

رابطی که تعاملات بین انسان و ماشین اتفاق می افتد. این چگونگی تعامل کاربر با ماشین را تعیین می کند.

کد تایید – Verification Code

کدی که برای اطمینان از هویت شخصی که به یک حساب وارد می شود به دستگاه دوم ارسال می شود. این کد برای احراز هویت دو عاملی استفاده می شود

ماشین مجازی (VM)

یک سیستم رایانه ای شبیه سازی شده، یا یک سیستم توزیع شده که برای تکرار ویژگی های معماری رایانه طراحی شده است.

باشگاه ولادیمیر – Vladimir Club

اصطلاحی که برای توصیف شخصی استفاده می شود که ۱٪ از ۱٪ (۰.۰۱٪) حداکثر میزان عرضه رمز ارز را بدست آورده باشد.

نوسانات (Volatility)

چقدر سریع و چقدر قیمت دارایی تغییر می کند. محاسبه شده بر اساس انحراف معیار در بازده سالانه یک دارایی طی یک بازه زمانی مشخص.

حجم (Volume)

اندازه گیری تعداد واحدهای منفرد دارایی که در یک بازه زمانی مشخص بازار را عوض کردند.

کیف پول – Wallet

انواع کیف پول ارز دیجیتال برای ارسال و دریافت و ذخیره رمزارزها استفاده می‌شود. انواع مختلف آن شامل کیف پول نرم افزاری ، کیف پول سخت افزاری و کیف پول کاغذی است.

دستان ضعیف (Weak Hands)

اصطلاحی به معامله گران یا سرمایه گذاران گفته می شود که از اعتماد به نفس در نگه داشتن دارایی های خود یا پیروی از برنامه های تجاری خود بی بهره هستند.

ذهن ضعیف (Weak Subjectivity)

مربوط به نیاز برخی از گره ها برای اطمینان از سایر گره ها هنگام تعیین وضعیت فعلی بلاک چین PoS است.

وب ۱.۰

تکرار اولیه وب ، هنگامی که داده ها در درجه اول فقط صفحات فقط خواندنی بودند که به پیوندها متصل بودند. تحت عنوان وب فقط خواندنی نیز شناخته می شود.

وی (Wei)

کوچکترین واحد ممکن اتر (ETH) ، واحد پولی که در شبکه Ethereum استفاده می شود. اغلب هنگام مراجعه به قیمت گاز استفاده می شود.

نهنگ

نهنگ ارز دیجیتال، یک فرد یا سازمانی که مقدار زیادی بیت کوین یا رمز ارز دیگر را در اختیار دارد و به آنها امکان تأثیرگذاری در بازارها را می دهد.

ویسکر(Whiskers)

خطوط امتداد یافته از نوار رنگی در یک نمودار شمعدان که نشان دهنده دامنه کامل کم و زیاد یک جفت معاملاتی در یک بازه زمانی خاص است. همچنین به عنوان فتیله یا سایه نیز شناخته می شود.

لیست سفید

لیستی از افراد مجاز ، قابل اعتماد ، برنامه های رایانه ای ، یا آدرس ارزهای دیجیتال در رابطه با یک سرویس یا رویداد.

فتیله (Wick)

خطی که بر روی نمودار شمع یافت می شود و برای نشان دادن محل نوسان قیمت دارایی در رابطه با قیمت باز و بسته شدن آن استفاده می شود.

اتر بسته بندی شده (WETH)

رمز ERC-20 که اتر را با نسبت ۱: ۱ نشان می دهد. این امکان را برای کاربران فراهم می کند تا در سیستم عامل های غیرمتمرکز با ETH به ERC-20 توکن تجارت کنند.

اثبات دانش صفر (ZKP)

اثبات تأیید اعتبار معاملات بدون فاش کردن هیچ اطلاعاتی در مورد این معاملات ، حفظ حریم خصوصی معامله با حفظ مشروعیت آن.

Zk-Snarks -پروتکل حریم خصوصی

“استدلال دانش غیر تعاملی دانش شفاف دانش” – رویکردی برای اثبات دانش صفر.

جمع بندی

ما در این مقاله سعی کردیم تا برخی از لغت ها و اصطلاحات ارز دیجیتال را که بیش از بقیه در دنیای کریپتوکارنسی و ارز دیجیتال رایج است را به ساده ترین حالت ممکن برای شما عزیزان توضیح دهیم. در این مطلب شما با مفاهمی مانند توکن، ماینر و بلاکچین آشنا شدید و همچنین فهمیدیم که خالق بیت کوین و این سرزمین اسرار آمیز و بی انتها که بود. 

۴.۹/۵ - (۹ امتیاز)
نظرات
۲ دیدگاه

۲ دیدگاه. نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست